Arktické snění

2. října 2013 v 10:40 | Munieca |  Úvahy na dané téma

Jsme součástí všeho kolem nás.

Asi před půl rokem se mi zdál velice živý sen o Antarktidě. Instinktivně jsem poznala, že půjde právě o tuto jedinečnou zemi. Ocitla jsem se v nějaké ocelové budově, která byla zatopená mořskou vodou. Bylo v ní tma a jedna velmi důležitá věc nebo spíše zvíře, lední medvěd. Snažil se doplavat na břeh seč mu síly stačily, ale žádný nenacházel.
Jasně jsem pociťovala soucit a snažila jsem se mu pomoci. Potopila jsem se hlouběji, hledala únikový východ. Z hromady vznášejících se trosek jsem zahlédla nepatrné světlo, ale pod ním se neobjevil žádný břeh z ledu ani plovoucí pevnina. Ze všech sil jsem se vrátila k medvědovi a i přes jeho ohromnou výšku jsem se chytila jeho naježené tlusté srsti. Současně jsme zamířili ke zdánlivému světlu. Hlavou mi prolétly otázky typu: Existují ještě zamrzlé ostrůvky z čistého ledu? Potom jsem se probudila, byl konec.
Nemusím snad naznačovat, že se pravděpodobně v mé mysli odraží současný mediální nátlak ze zpráv po celém světě, i když zprávy nesleduji. Kolektivní vědomí přináší svůj vliv na naše smysly, ať chceme nebo ne. A tak kromě dokumentů , jenž mne zajímají z hlediska vývinu planety Země, nepopírám varovné signály hlásající o globálním oteplování, kdy je v ohrožení zmiňovaná Antarktida. Jenže pokud se to člověku neděje přímo před jeho domem, většinou před tím zavírá oči. Tento sen mi připomněl, jak je důležité mít oči otevřené a snažit se ovlivnit především malé věci. Životní prostředí je vizitkou lidstva. Asi tak po třech dnech jsem si razila cestu z práce, když tu ke mně přistoupila plavovlasá paní z Greenpeace. Neuvěříte, co mi řekla. "Na Antarktidě chtěji postavit ropnou plošinu. Hrozí vyhynutí bilých medvědů, kteří jsou závislí na ledovcích. Tímto způsobem mohou ostrovy ztratit stabilitu. A medvědi život." Náhoda? Možná, každopádně mne to donutilo přemýšlet..


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama