Leden 2015

Recenze k filmu Fotograf

19. ledna 2015 v 16:30 | munieca |  Filmové recenze
Fotograf

V příběhu volně inspirovaném osudy světoznámého českého fotografa Jana Saudka (Karel Roden) se vracíme k některým zásadním křižovatkám života umělce obdařeného nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení.
Režie: Irena Pavlásková
Scénář: Irena Pavlásková, Jan Saudek
Kamera: David Ployhar
Hudba: Jiří Chlumecký
Kostýmy: Jaroslava Pecharová
Hrají: Karel Roden, Marie Málková, Vilma Cibulková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil, Marika Procházková, Patrik Děrgel, Jitka Sedláčková, Igor Orozovič, Vanda Konečná, Jenoféva Boková

Hudba: Poněkud psychedelické tóny dokreslují dramatickou atmosféru i přesto, že hlavní postava v některých okamžicích působí komicky.

Scénář: Příběh se opírá o autentický život Jana Saudka, avšak podle paní režisérky se událostmi v životě významného fotografa pouze inspirovali. Na scénáři společně pracovali dva roky. Výsledek není lehké posoudit, vzhledem k prolínání děje v odlišném časovém úseku.

Kostýmy: Jednotlivou postavu lze rozpoznat díky individuálnímu, vydatnému sladění kostýmů a citlivému výběru.

Kamera: Nelze než kladně posoudit skvěle odvedenou práci při tak náročných scénách jako například scény milostné nebo fotografův náhlý pohled do minulosti.


Fenomenální tvůrčí práce významného fotografa (Jan Saudek) se dotýká mnoha lidí nejen v mezinárodních zemích. Úspěch ho neminul ani později v Čechách. Většina žen se zúčastnilo nemravného pózování, aby poté spočinuly v náruči muže, který se neohlíží příliš na následky. Bez ohledu na danou situaci si užíval život plnými doušky. Když se na postavu podíváme skrze natočený film v podání výborného herce Karla Rodena, pozorujeme odvážného umělce, osobnost, jenž se postavil proti těžkému osudu malého židovského chlapce prožívající jednak nelítostnou válku. Dech se nám tají při vědomí, že se snažil pracovat, také tvořit i přes těžké překážky nasazené totalitním režimem. Bohužel mu největší zkoušku osud teprve nadělil. Jeho slabost pro korpulentní, nevázané ženy různého věku se mu staly osudným a v mžiku následkem toho všechno ztratil. Obdivuhodným se stává především jeho postoj k životu a v očích většiny jeho nadšenců zůstane navždy zhýralým, svobodomyslným fotografem se zálibou vytvářet eroticky laděné fotografie. Umělec s dětskou myslí a citem pro barvy se nejspíš zapíše do historie jako provokatér a milovník zakázaných neřestí.

Velice poutavý film natočený na motivy života fotografa Jana Saudka. Kontroverzní příběh nám odhaluje realitu o odlišném vnímání světa. Svět není černobílé místo. Kdo chce přísně soudit, nikdy nedojde k vnitřnímu klidu. Faktem zůstává, že hlavní motivací režisérky Ireny Pavláskové je poukázat na opravdové hodnoty skryté v Saudkově srdci. Kdo splnil nejtěžší úkol a komu byl přidělen do hlavní role, byl bezesporu Karel Roden. Jakoby se proměnil a osvobodil svou múzu. Zřejmě ho nemine Český lev.