Říjen 2015

Recenze k filmu Temné kouty

21. října 2015 v 11:30 | Munieca (D.Fuentes) |  Filmové recenze
Film Temné kouty. ( Bioscop)


Žánr: Kriminální psychologický thriller

Scénář: Benner

Režie: Giles Paguet Brenner

Kamera: Barry Ackroyd

Hudba: Gregory Tripi, Brian Transeau

Hrají: Charlize Theronová, Nicholas Hoult, Chloë Grace Moretz, Andrea Roth, Christina Hendricks a další


Natočení snímku je adaptací románu talentované spisovatelky Gillian Flynnové, která slaví úspěchy s dalším knižním bestsellerem "Zmizelá". Kriminální psychologický thriller se dočkal filmového zpracování, které se podařilo zejména díky efektivnímu přístupu filmařů. "Dramatická tvorba vrcholí ve chvíli, kdy se postavy objevují na rozcestí mezi dobrem a zlem. Samy rozhodují, v jakou osobnost se přetvoří a zda ve svém srdci dojdou odpuštění."

Sedmiletá Libby Day (Charlize Theronová) jako jediná přežila, když její matka a sestry byly zavražděny během rituálního satanského obřadu přímo před jejíma očima. Za strašlivý zločin byl na základě jejího svědectví odsouzen na doživotí bratr Ben. O třicet let později však Libby začíná pochybovat o pravdivosti věcí, které jako dítě viděla. Znovu otevírá hluboko pohřbené vzpomínky na svojí minulost. Díky spolku Kill Club, jnž prošetřuje známé zločiny opět otevírá svoji "třináctou komnatu".

u Výsledek obrázku pro fotky k filmu temné koutyVýsledek obrázku pro fotky k filmu temné koutyVýsledek obrázku pro fotky k filmu temné kouty

HLouběji do příběhu


Libby Day trpí tíživými vzpomínkami na minulost, která skrývá mnohá tajemství a nejasnosti. Když bylo Libby pouhých 7 let, stala se svědkem chladnokrevné vraždy své matky a dvou sester. Traumatický zážitek zanechal v holčičce hlubokou propast, která přetrvala do dospělosti. Nelehká životní cesta se podepsala na jejím způsobu přežití. Co nyní provede se svým nuzným životem bez zabezpečení, přátel a rodiny? Po letech strachu a izolace se na scéně objevuje zapálený, neznámý mladý muž (Nicholas Hoult) pocházející ze společenství s názvem "Kill Club", aby nedůvěřivou ženu přesvědčil o znovu probádání téměř ztraceného případu, masakru z amerického jihu. Libby se nechá zlákat nabídkou tučného obnosu peněz a průběžným odkrýváním promlčených důkazů se hrdinka křehkého charakteru ocitá na hraně nejistoty, protože poté, co obvinila svého jediného bratra Bena, se mu po letech musí podívat do očí a prozkoumat vlastní démony.

Režisér Giles Paguet Brenner se nesnažil příběh ulehčit, naopak, jeho ponurost prohlubuje a divákovi se snaží dostat pod kůži. Lze říci, že v tomto ohledu odvedl poctivou práci. Scénárista Benner zvládal ukočírovat nesnadný úkol, kterým byl bezpochyby samotný román od uznávané autorky mysteriózních krimi žánrů a přenesl své dojemné myšlenky na filmové plátno. S chladnou precizností dotáhl mrazivý děj až do konce. Syrový obraz plný detailů nedokonalostí vepsaných ve tvářích unavených postav zachytil kameraman Barry Ackroyd. V každém jednotlivém záběru dokázal probudit autentickou melancholickou náladu. "Herecké obsazení nenechá nikoho chladným. Úsměv na tváři nám zmizí, jakmile zhlédneme pohledy zahořklé Charlize Theronové (Ďáblův advokát, Sněhurka a Lovec, Pravidla moštárny), její zkušenosti výborného dramatického umělce přinesly divákům autentický super výkon." Hudba ve snímku slouží výlučně k praktickým účelům. Cílem je podtrhnout temné vzpomínky hlavní hrdinky neosobními tóny znějícími v celé stopáži. Proto od hudby nelze očekávat nic převratného. K napínavému ději snímku "Temné kouty" přidávají především samotní herci emocionální směs plnou dojemných okamžiků a náhlých zvratů. Dramatická tvorba vrcholí ve chvíli, kdy se postavy objevují na rozcestí mezi dobrem a zlem. Samy rozhodují, v jakou osobnost se přetvoří a zda ve svém srdci dojdou k odpuštění za chyby, které v mysli zůstaly jako otevřené, nezhojené rány. O talentu všech členů filmařského týmu není pochyb.
Každopádně hraní je týmová práce a nelze než poděkovat ostatním za jejich sounáležité vcítění se do náročné role.


Jeden důvod proč..

20. října 2015 v 11:59 | Munieca |  Úvahy na dané témaOdpověď se nachází především v našem myšlení. Na často kladené otázky se nám dostává odpovědi formou pocitů. Přesto z 90% vnímáme pouze svoji mysl. "Jeden z důvodu proč " souvisí s tím, že se naplno nevěnuji tomu, co mne baví. Mé tělo reaguje v podobě hladu.
Umlčet tento hlad je snadný úkol, pokud máme po ruce jídlo, které lahodí našim chuťovým pohárkům. Tento způsob lze použít na určitou dobu, ale hlad po naplnění duše nelze umlčet. Vyjmenovávat další z možných důvodů proč, mi přijde scestné. Většina událostí, které se zhmotní do reálné podoby, jsou naše převzaté vzorce z dětství. Dalo by se říci, že jsme součástí opakujícího se koloběhu času, ale vše se odehrává právě teď a tady neustále dokola. Naše mysl otupuje toto zjištění a odsouvá ho do hlubokého podvědomí. Intuice je propojená s duší a ta reaguje skrze naše pocity například vnitřním neklidem nebo ve formě našich smyslů. Jeden z důvodů proč jsme oslabení je ten, že nefungujeme jako harmonický celek.