Otcové a dcery

9. listopadu 2015 v 16:26 | Munieca (D.Fuentes) |  Filmové recenze

Otcové a dceryVýsledek obrázku pro otcové a dceryVýsledek obrázku pro otcové a dcery

Jack Davis (Russell Crowe, Gladiátor, Čistá duše) se musí po tragické smrti své manželky sám postarat o jejich pětiletou dcerku Katie (Kyylie Rogers). Jack je slavný spisovatel, držitel Pulitzerovy ceny, který trpí depresemi a duševní poruchou. Po smrti své ženy svádí boj sám se sebou, ale i s výchovou Katie. (Bioscop)

Pocit bezpečí malého dítěte se nedá s ničím srovnat. A láska, která přirozeně plyne mezi rodičem a dítětem žádná věc nenahradí. Když se malá Katie (Amanda Seyfried-Bídnici)ocitne po ztrátě milované matky v opatrovnictví svého otce, dochází mezi nimi k hlubokému poutu. Jack Davis (Russell Crowe-Bídnici) není duševně zdráv a po autonehodě se u něj rozvinuly psychotické záchvaty, které mu brání žít přítomným okamžikem. Čas je pro něj relativní a život jej zavedl na scestí. O malou dceru se touží postarat s neskonalou oddaností, přesto mu osud do cesty klade překážky v podobě manželčiny zahořklé sestry a jejího pokusu dát Katie do své péče. Léčba, která v tomto případě nebyla kompletní. Způsobuje jeho mysli velké kreativní strádání, ale dlouholeté přátelství s bystrou literární agentkou (Jane Fonda-Mládí) mu pomáhá zvládat pracovní obtíže a dodává mu naději na život, jenž vedl před nehodou. Jack se tedy bude muset rozhodnout, vzdát se nebo bojovat. Příběh taktéž sleduje cestu již dospělé Katie doprovázenou bolestnými vzpomínkami na nepřítomného otce, který s neutuchajícím odhodláním napsal svůj nejlepší román. Osobní zpověď, mapující vztah mezi ním a dcerou, bestseller, který později ohromí celý svět. Katie po letech vnitřní prázdnoty a osamění pochopí jeho knižní odkaz jako láskyplné rozloučení. Navždy bude spojována s pojmenováním
"Bramborový Lupínek".


Role Katie se odvážně zhostila populární Amanda Seyfried, která se nebála dostatečně otevřít pro tak náročný výkon.
Například ztvárnit dospělou psychicky nevyrovnanou Katie Davis nebo zvládnout přechod ze schopné studentky psychologie v průběžně se měnící ženu, nebyl snadný úkol. Kdo skutečně zazářil, nám film prozrazuje hned na počátku děje. Charakterově odolný muž Russell Crowe dokazuje, že mu nechybí schopnost vtáhnout diváky do příběhu svým jedinečným charismatem. Role starostlivého otce se stále stupňujícími nervovými záchvaty mu byla ušitá na míru. Jeho snaha stát na vlastních nohou, nenechává nikoho chladným. Doslova Vás osobitý spisovatel dojímá. Postupné vyjasňování osudů všech našich hrdinů se může dotýkat každého z nás. Nevyrovnané rodinné vztahy, nevyřčené pravdy, pocit nelásky k sobě samému vede k jediné věci. Odpustit životu a jít opět dál. Nalézt cestu, která bude protknutá s pravým smyslem bytí.


Režie: Gabriele Muccino
Režisér si dal záležet a nechal prostor talentovaným hercům. Gabriele Muccino (Sedm životů, Štěstí na dosah) od počátku dojemného příběhu věděl, jakým způsobem režii povede. Nemusíme se tak prokousávat k otázce, jak film dopadne.

Scenář: Brad Desch
Brad Desch nám nabídnul kvalitně odvedenou práci. Složitost vztahů, napjaté situace. To vše dokázal přetvořit v jednoduchou linii děje. Poukazuje tak na nezbytnou potřebu lásky v každém z nás.

Kamera: Shane Hurlbut
Díky hbitým pozorovacím schopnostem Shanea Hurbutema (Návrat na vrchol) uvidíme herce jako prosté lidské bytosti hledající své místo na zemi.

Hudba: Paolo Buonvino
Smutné klavírní tóny podtrhují napjaté filmové okamžiky, ale bohužel se od skladatele víc nedá očekávat.

Hrají:

Žánr: Drama (USA, Itálie) 2015

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama