Julieta

26. července 2016 v 20:29 | Pearl D. |  Filmové recenze

Plakát
Orig. název:Julieta
Režie:Pedro Almodóvar
Hrají:Adriana Ugarte, Michelle Jenner, Rossy de Palma
Rok výroby:2016
Země původu:Španělsko
Premiéra:21. 07. 2016
Žánr:Drama
Julieta žije sama se svou dcerou Antíou poté, co do jejich šťastného života krutě zasáhl osud. Po smrti Julietina manžela Xoana, Antíina otce, prožívají nejhorší období. Obě trpí, Julieta se uzavře do sebe a jejich tichá bolest je postupem času odcizuje. Když je Antíe osmnáct let, opustí svou matku bez jediného slova vysvětlení. Julieta ji více než 12 let zoufale hledá všemi možnými způsoby. Během té dlouhé doby zjišťuje, jak málo svou dceru zná. Až náhodné setkání s Antíou dává matce šanci pokusit se ji získat zpět. Osamělá a zlomená Julieta se rozhodne konfrontovat svůj život a říct dceři pravdu o osudových událostech, které jejich životy rozdělily. Dvojnásobný držitel Oscara, světově uznávaný režisér Pedro Almodóvar (Vše o mé matce, Mluv s ní), je proslulý svými filmy o silných ženách v komplikovaných životních situacích. Drama Julieta je o zoufalé snaze matky přežít v nejistotě. Vypráví o osudu, komplexu viny a nepochopitelných tajemstvích, která nás vedou k tomu, že lidi, které milujeme, vymažeme ze svých životů, jakoby nic neznamenali, jakoby nikdy neexistovali. (Bioscop)


Režie: Myslím si, že Pedro Almódovar (Mluv s ní, Volver, Vše o mé matce) je romantická duše uvězněná v mužském těle a svými filmy připomíná cestu do nitra své ženské duše. Jeho syrovost se nachází především ve ztvárnění vášnivých sexuálních scén, které jsou pro režiséra typickým znamením. Teprve potom následuje tanec dialogů připomínající pompézní divadelní hru.


Hudba: Opět se spíše přiklání k instrumentální hudbě nebo k melancholickýcm songům. Kdo podrobně poznal hudbu z filmů od Almódorova si jistě na tóny v tíživých situacích zvyknul a bude o něco více otrlejším divákem. A však nelze mu upřít snaha o to nás dostat do kolen.


Kamera: Nádherné přírodní scenérie plné barev a zajímavých míst ze španělských krajů. Záběr na moře s divoce třištícími vlnami vám nedá spát. Nebo horské panorama ukrývající mnohá tajemství. Samotné tváře hlavních postav připomínají dokonalé vyretušované malby. Každá doba si proto žádá odlišný odstín barev.

Nečekejte strhující příběh, jak je u filmů Pedra Almódovara zvykem. Jemně nás vtahuje do tajů nevyrovnaných myšlenek hlavní hrdinky Juliety(Adriana Ugarte-Posedlá pomstou). Minulost plná zvratů ji dostihla v nečekané životní chvíli a rázem se vrátila zpět ke svým vzpomínkám zahrnující především bolest ze ztráty milovaných.

Emotivní situace jsou vyhroceny chováním citlivé matky a její dcery Antíi, která se v poměrně krátkém období musela postarat sama o sebe. Vztah rodiče s dítětem je složitý proces a Julieta (Ema Suaréz -Contra el viento) se po nečekané tragédii stáhne do sebe. Neschopna vnímat okolní svět pomalu ztrácí i náklonnost své dcery. Chválím výkon obou hrdinek, ale hravě zvládli své postavy zahrát také jejich charismatičtí kolegové. Režisér nechává muže spíše v pozadí a dává tak najevo, jak omezeným způsobem se snaží porozumět ženskému světu. Potácejí se kolem objektu touhy jako trubci nebo vášniví býci, ale jádro problému nikdy nevyřeší. Zde se na scéně objevují soběstačné hrdinky plné zármutku a vzájemné rivality. Prostor, který mezi tím vnímáme jako neklid či nevyřčené napětí se rázem změní příchodem nové životní etapy. Lidské bytosti toužící po lásce, rozhřešení a hlubokém přátelství musí nevyhnutelně projít cestou protkanou neblahým osudem. Od počátku filmu sledujeme dvě dějové linie Julietina spletitého příběhu. Mladší a starší verzi zamilované ženy, která se bez varování vrhá do vztahu s tajemným, přitažlivým mužem. Postava prochází postupem času velkou proměnou. Dokud nezbývá nic, než zraněné city a minulost uvězněná ve starých zaprášených koutech duše.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama