Říjen 2016

Devátý život Louise Draxe

17. října 2016 v 14:16 | Pearl D. |  Filmové recenze
Devátý život Louise Draxe

Devítiletý Louis Drax zažil za svůj krátký život již osmkrát setkání se smrtí. Každý rok ho potkala strašlivá, téměř fatální nehoda. Přežil otravu, rozdrcení, zasažení elektrickým proudem, těžké zlomeniny, skoro umrznul a utopil se. Během oslavy devátých narozenin, se svou matkou Natálií a otcem Peterem, utrpí chlapec svou nejtěžší nehodu. Spadne z okraje vysokého útesu do ledové vody. Zemře při převozu do nemocnice. Po dvou hodinách v márnici však Louis začne znovu dýchat. Z nějakého nevysvětlitelného důvodu opět nezemřel. Proto se jeho případu ujímá slavný dětský neurolog, doktor Allan Pascal. (bioscop)


Originální název: The 9th Life of Louis Drax
Produkce: Velká Británie, Kanada, USA
Žánr: misteriózní thriller
Stopáž: 108 inut
Režie: Alexandre Aja
Scénář: Baxter
Kamera: Maxime Alexandre
Střih: john Gilbert
Hudba: Patrick Watson
Hrají: Jamie Dornan, Aaron Paul, Sarah Gadon, Oliver Platt a další.


Thriller Devátý život Louise Draxe byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru britské spisovatelky Liz Jensen.(bioscop)


Režie: I když je Alexandre Aja (Hory mají oči) známý především díky snímkům s temnou tématikou, podařilo se mu ukočírovat přílišnou bizarnost a zaměřil svou mysl na ucelený příběh, kterým knižní předloha podle Liz Jensen bezesporu je. Přestože dokážeme současně také vnímat vnitřní napětí, jenž uvnitř nás vyvolává tento neobyčejný film. Thriller působí velmi fantaskně.

Kamera: Obrazy, malby, jak nazvat jedinečné okamžiky za kamerou, které jsou vymazlené a herci působí mladistvě, nevšedně. Světlo dopadá na jejich tváře a visuální technikou je dokreslené pozadí. Chlapcovy vzpomínky ožívají barvitě dětským, naivním způsobem.

Hudba: Dokresluje tajuplný příběh a dává nám na srozuměnou, že ještě nenastala správná chvíle si vydechnout. Patric Watson se nebojí velkých, hudebních klišé ani originálních, pompézních tónů. Ano chvílemi vám je hlavních hrdinů nesmírně líto. Hrozí nebezpečí, že s nimi budete duševně rezonovat.Nebojíte-li se podívat hlouběji do sebe a odhalit tak potlačované povahové rysy. Je film právě pro vás. Všechno se točí kolem myšlenek hlavního hrdiny, devítiletého chlapce Louise Draxe. Inteligentní, citlivý a mírně manipulující malý hrdina se vydává napříč svým světem, aby si usnadnil život, který sdílí s vzájemně se nemilujícími rodiči. Svéhlavé povaze nikdo neporadí, ale jeho odevzdaná láska k matce se mu nemusí vyplatit a tak se uzavírá do fantasie, která nemá konce. K tomu přidejte děsivé nehody od útlého děství, které se staly jeho nedílnou součástí a nenávratně skončíte v péči dětského psychologa pana doktora Pereze(Oliver Platt- Tři mušketýři). Samotný terapeut mu nemůže pomoci, pokud to Louis nedovolí a klíč k upřímnému rozuzlení si nese s sebou, kamkoliv zamíří.


V den svých devátých narozenin téměř na hranici smrti si Louis Drax připouští pravdu. A v životě všech zúčastněných nastává osudový zlom. Bez cizí pomoci to nezvládne sám, protože tou dobou bude bezmocný ležet v kómatu. Jak se mu mohlo něco takového stát? Proč se zřítil z útesu a kde vězí jeho nevrlý otec? Na tyto nevyjasněné otázky se snaží najít odpověď věhlasný, mladý neurolog Allan Pascal(Jamie Dornan- 50 odstínů šedi), kterému cestu zkomplikuje fakt, že ho silně přitahuje Louisova krásná matka(Sarah Gadon-Nebezpečná metoda). Nikdo nezůstává stranou. Zvláště pokud se do případu zaplétá FBI a hra může opět začít. Jediným možným důkazem se stane chlapcova neotřelá mysl a náhlé zmrtvýchvstání.

Kdo dokonale exceluje v propleteném kolotoči je malý, avšak nadaný herec Aiden Longworth. Pozadu nezůstávají ani zkušenější herci, kteří mu skvěle a přítomně nahrávají. V psychicky náročném filmu se stává nejdramatičtějším okamžikem Louisův odchod ze života a počátek jeho monologů odkrývající nám tolik neznámý svět mimosmyslových zážitků. Může se nám zdát komplikovaný, fantasmagorický, ale po dlouhém odhalování záměrů hlavních postav, nakonec pochopíme jednotlivé střípky v této složité rovnici. Bohužel výkon sexsymbolu Jamieho Dornana byl opravdu vlažný. Dobře naučený text ve scénáři prostě nestačí. Dokonce i milostné scény se zdají být dokonale zkonstruované. Je potřeba dávka otevřenosti, uvolněné mysli a hravosti. V tomto případě pomáhá pozorovat film s nadhledem. Třeba nás příště překvapí. Každopádně snímek hodnotím celkem kladně.

Filmový trailerStmívání

2. října 2016 v 21:30 | Pearl D.