Hacksaw Ridge - Zrození hrdiny

19. listopadu 2016 v 14:05 | Pearl D. |  Filmové recenzeÚvod:

Film oscarového režiséra Mela Gibsona, inspirovaný skutečným příběhem muže, který se během války stal hrdinou bez jediného výstřelu. Krátce poté, co Japonci 7.prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. oěšího pluku77....
V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících +ě hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů...Za jeho čin mu prezident Harry Truman předal nejvyšší ocenění - Medaili cti. (Bioscop)

Originální název: Hacksaw Ridge
Produkce: USA, Austrálie

Režie:

Scénář:

Kamera:

Hudba:

Hrají:
Film Mela Gibsona sledujete se zaujetím, ale ne proto že by se vám neskutečně líbil.
První záběry nás zavedou do života hlavního hrdiny, který se zdá být zalitým sluncem a morálně nás podněcují k zamyšlení, jak důležité je v něco věřit a přemýšlet o svých činech. Nedokážu ani dostatečně popsat, co mne na filmu znepokojovalo. Drsné scény nebo co se za snímkem opravdu skrývalo. Režisér nám prezentuje své vlastní běsy nebo přesvědčení a opravdovou, náboženskou víru? Problém se objevuje hned od samého počátku děje..Malí kluci dovádí, matka je příklad pokorné ctnosti a oddané víry. U otce je jasné, že je vyhořelý bývalý voják. Pravidelně uzurpuje svou rodinu alkoholickými výlevy, které vznikly následkem vnitřních traumat z nekonečné války a i přesto se rodiče snaží udržovat svazek manželský v duchu tradičních hodnot 50.let.


Je slunný den a desetiletý Doss ( Andrew Garfield- Úžasný Spiderman ) se při rvačce zapomene a málem k smrti umlátí svého staršího bratra. Po letech se opakuje tatáž situace. Tentokrát hádku vyvolá samotný Dossův opilý otec. Citlivý syn se ze zoufalství uchyluje k použití střelné zbraně, aby ochránil matku. Tento okamžik navždy změní jeho život v zaryté přesvědčení, že nezabiješ, neproliješ krev. Jak přikazuje svatá bible a desatero přikázání. Nebyl by to žánr Mela Gibsona, kdyby nám pečlivě nenaservíroval milostný příběh založený na pevných základech, tedy velké lásce. Troufám si říci, že v jeho podání nám nechce ukázat nic mezi tím. Děj pokračuje Dossovým zamilováním do energické a půvabné sestřičky a než se odebere dobrovolně do války. Slíbí oddané, naléhající partnerce svatbu. Idylické okamžiky rázem končí, když se po vojenském výcviku rozhodne vzdorovat velitelům kvůli odporu držet pušku nebo cokoliv, co může zabít nebo poranit člověka. Navzdory přání se stát ošetřovatelem se setkává s nepochopením a šikanou ustrašených spolubojovníků, kteří jsou připraveni ve válce zemřít. Pro některé z nás by Dossova paličatost vyvolávala morální dilemata, ale pro režiséra se příběh stává krmivem pro církevní ovečky toužící po jasné, ničím nenarušené cestě. Pokud se Mel Gibson domáhá spravedlivého zacházení a současně také slávychtivého ocenění, není jisté zda-li film mnohé probudí k sebezpytování či k víře v Ježíše Krista. Svéhlavost dovede naivního vojína až k samotnému vojenskému soudu. Ovšem nebýt otcových kontaktů z vyšších, vládních kruhů, nikdy by se do Japonko americké války neprotlačil. Faktem zůstává, že se krve a potu dočká s neskrývaným děsem a bezmocností. Záběry ničivých zbraní, které cupují lidské tělo na kusy jsou velice drsné a zbytečně dlouhé. Nevíte, jestli šokem nezavřít oči nebo rovnou odejít domů.
Válka nikoho nešetří a upřímně si myslím, že největší daň zaplatili vojáci se zbraní v ruce, kteří doufali ve vítězné tažení, ale nepřežili. Celkově na mne snímek působil fanatickým dojmem ze strany režiséra, který touží se skrytou agresivitou ovlivňovat masy a přesvědčit nás o našem amorálním chování. Možná se za proroka považuje Mel Gibson, možná prostě jen šokuje za každou cenu, aby se na něj nezapomnělo. Každopádně mu nelze upřít jisté mesiášství či spíše mesiášský komplex. Podobně je na tom například i Angelina Jolie. Od natočení Statečného srdce uběhlo pár řádků let a nikdo nepochyboval o skvěle natočeném filmu. To už neplatí, nikam se neposunete. Sledujete bizarní spektákl plný biblických dogmat. Umučení Krista v jiné formě. Život reálného vojenského hrdiny, který přenesl z nebezpečné zóny 75 raněných do bezpečí byl překroucen a nemáte tak možnost nad tématem rozmýšlet sám za sebe. Kdo byl Desmod Doss ve skutečnosti? Je hrdinství, když se nebráníte? A co ti, kteří obětovali poslední vteřiny svého života? Nechť si každý odpoví a dospěje k vlastnímu názoru.
Filmový trailer
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama