Masaryk

6. března 2017 v 13:55 | Pearl D. |  Filmové recenze
Smrt Jana Masaryka je dodnes zahalena tajemstvím. Mnohá tajemství se však skrývají i v jeho životě.

Dramatický příběh, věnovaný osudům velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí, Jana Masaryka, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou. Ve třicátých letech vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, kterou tráví převážně ve Velké Británii, kde se snaží dostat světové mocnosti na stranu Československa. Muž, oceňovaný jako brilantní řečník, zábavný společník a milovník života, má však i svou temnou stránku. Masaryk hledá únik před svým jménem, před odpovědností i před sebou samým v hýřivém životě, alkoholu a drogách, ale také v neustálém sebetrýznění. Tehdejší velvyslanec v Londýně se najednou ztrácí z veřejného života…(Bioskop)


Produkce: Česká republika, Slovensko
Stopáž: 113 min
Režie: Petr Kolečko, Alex Königsmark, Julius Ševčík
Scénář: Petr Kolečko, Alex Königsmark, Julius Ševčík
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Michal Lorenc a Kryštof Marek
Hrají: Karel Roden, Oldřich Kaiser, Arly Jover, Hanns Zischler, Eva Herzigová, Jiří Vyorálek, Milton Welsh, Paul Nicholas, Dermot Crowley a další.

Syn T.G. Masaryka si říká o pozornost, neboť jde o počin ryze ambiciózní s neskrývanou touhou získat filmové ocenění. Na druhou stranu musím českým tvůrcům uznat kvalitu, se kterou snímek natočili. Především režijní zkušenosti jsou nedílnou součástí k vytvoření dobrého filmu. Na tiskovce se nám mnoho informací nedostalo a zřejmě se očekávalo, že samotný příběh bude předlohou pro hojné diskuze. Bohužel se tak nestalo a postrádala jsem dychtivost samotných herců i režiséra. Jádro věci tak zůstalo tajemstvím. Posléze se s mírným překvapením rozpovídal režisér Julius Ševčík o skutečných cílech, které údajně postrádají ambice prorazit za oceánem. Průběžně se natáčelo také v zahraničí, nelze tedy vyloučit, že tomu bude jinak a tvůrci zbytečně mlží. Vrátím-li se k samotnému filmu, Masaryk v podání Karla Rodena (Fotograf) se nám jako vlivný muž nesnaží zalíbit. Podrobně se divákovi otevírá složitá mozaika důležitých momentů v historii našich dějin. Masaryk se utápí ve vzpomínkách, které souvisí s jeho minulostí, a částečně rezignuje k novým životním volbám. Snaha změnit Benešovo rozhodnutí, a prosadit mobilizaci tehdejší československé republiky roku 1938, se stává temným mezníkem v kariéře prezidentova syna. Morálními hodnotami se zaobírá i nový Masarykův psychiatr narozený v Německu. I přes svou neobyčejnou inteligenci a vnímavému přístupu k práci musí čelit podobnému osudu jako jeho svéhlavý pacient. Tato náhoda oba muže spojí. Pozorujeme jejich vzájemný, profesionální vztah, který se odehrává v izolaci americké léčebny. Zpovzdálí sledují, schylující se válku v okupované Evropě a nevědomě určují další, potřebné kroky k přežití. Velvyslanec, a duší umělec v jedné osobě se nedokáže doprovolně odpoutat od pocitu viny a je těžké čelit nevyhnutelnému. Navzdory těžkým okolnostem zažívá Jan Masaryk, křehký ve své podstatě i světlé chvilky. Seznámení s charismatickou novinářkou (Arly Jover-Blade) přináší naději a lásku. (Munieca)

Hudba je ponurá a nachází se na správném místě. Snaha o autentičnost se vydařila.
Arly Jover září a vy ji uvěříte, že se nechala okouzlit malinko bláznivým mužem, který jenom touží prožít život v lásce a víře na lepší vyhlídky. Bohužel výkon zbylých hereček je velmi slabý a nezaujme. Eva Herzigová možná umí zpívat, ale pohled na její vyzáblé tělíčko budí rozpaky. Kamera významně podtrhává tehdejší dobu 30let.
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 9. března 2017 v 13:45 | Reagovat

Moc se na tohle drama těším!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama